Saturday, July 10, 2010

Лионел Меси


Лионел Андрес Меси (шпански: Lionel Andrés Messi, шпански изговор: [ljoˈnel anˈdɾes ˈmesi]; роден на 24 јуни 1987) е аргентински фудбалер кој игра за Барселона и репрезентацијата на Аргентина. Се смета за еден од најдобрите фудбалери на својата генерација[3][4][5], а често и за најдобар фудбалер во светот,[6] со неколку номинации за Златна топка и Играч на годината до својата 21. година, а веќе на 22 ги доби и двете.[6][7][8][9] Неговиот стил и вештина потсетуваат на оние на Диего Марадона, кој и самиот го прогласи Меси за свој „наследник“.[10][11]

Меси почна да игра фудбал на рана возраст и неговиот потенцијал беше набргу забележан од Барселона. Во 2000 година го напушти клубот Њуелс Олд Бојс од родниот град Росарио и замина со своето семејство во Европа, бидејќи Барселона му понуди лекување на неговиот здравствен проблем (недостаток на хормонот за раст). Дебитираше во сезоната 2004/2005 и стана најмладиот играч кој дал гол во лигата. Истата година Барселона победи во шпанската лига, а во 2006 покрај лигата, победи и во Лигата на шампионите. Најмногу се проби во сезоната 2006-07, станувајќи редовен играч од прва постава, постигнувајќи хет-трик на Ел класико и завршувајќи со 14 голови во 26 натпревари од лигата. Веројатно неговата најуспешна сезона беше 2008-09, во која Меси постигна 38 голови.

Меси беше најдобар стрелец во Светскиот шампионат на младинци на ФИФА за 2005 година со 6 гола, од кои 2 во последниот натпревар. Веднаш потоа стана и редовен член на сениорската репрезентација на Аргентина. Во 2006 година стана најмладиот Аргентинец што играл на Светското првенство, а во 2007 освои второ место на Купот на Америка. На Олимписките игри во Пекинг 2008, Меси го освои своето прво меѓународно признание, олимписки златен медал, со аргентинскиот олимписки фудбалски тим.
ФК Барселона

Своето неофицијално деби, Меси го направи играјќи за првата постава против Порто во ноември 2005 година (на 16 годишна возраст). Една година подоцна го направи своето официјално деби против Еспањол, во октомври 2004 година, како трет најмлад играч на сите времиња кои играле за ФК Барселона и како најмлад играч во Лигата (рекордот го сруши неговиот клупски колега Бојан Кркиќ, во септември 2007 година).
[уреди] Сезона 2005/2006

Во септември, по втор пат во три месеци, ФК Барселона го обнови договорот со Меси. Тој истовремено стекна шпанско државјанство, конечно стекнувајќи право да дебитира во шпанската прва лига. Во 17 натпревари, Меси постигна 6 голови, но за жал за него сезоната заврши пред време, во март 2006 година, поради кинење на тетивата на десната нога во утакмицата против Челзи во Лигата на Шампиони. Таа сезона, Барселона ја заврши како шампион на Шпанија и Европа.
[уреди] Сезона 2006/2007
Меси во натпреварот против Ренџерс во 2007

Меси се зацврсти како играч во првата постава со својата одлична игра против Челзи и Реал Мадрид. Во ноември 2006 година во натпреварот против Реал Сарагоса, Меси повторно доби повреда која го исфрли од игра 3 месеци. По враќањето од Аргентина, Франк Рајкард, внимателно го рехабилитирал, постепено го зголемувал времето на игра, од натпревар во натпревар. Набргу Меси се врати во топ форма постигнувајќи хет-трик. Кон крајот на сезоната стануваше подобар, 11 од своите 14 голови во сезоната ги постигна во своите 13 натпревари.
Меси се потврди како нов Марадона. Еден од неговите голови беше сличен на прочуениот гол на Марадона против Англија на Светскиот Куп на ФИФА во Мексико во 1986 година, познат како гол на столетието. Светските спортски медиуми го нарекоа Месидона. Тој го истрча истото растојание (62 м), помина ист број на играчи (6), вклучувајќи го и голманот, шутираше од иста позиција, од корнерот, како и Марадона во Мексико, пред 21 година.
[уреди] Сезона 2007/2008

Во текот на оваа сезона, Меси даде 5 голови за една недела, вбројувајќи ја Барселона меѓу првите четири тимови во Лигата. Двата голови што ги постигна против Севиља, на 22 септември, му ги посвети на Роналдињо кој беше повреден. На 19 септември тој постигна еден гол кога Барселон го победи Олимпик Лион со резултат 3–0 во натпревар од Лигата на шампионите. Меси постигна уште два гола за победа на Барселона со резултат 4–1 против Реал Зарагоза. На 27 февруари, Меси го одигра свпјот 100ти меч за Барселона во натпреварот против Валенсија.

Тој беше номиниран за специјалната награда на ФИФА ПРО за најдобар напаѓач. На една анкета спроведена од страна на шпанскиот весник Марка, го прогласи за најдобар играч на светот со 77% од гласовите. Го споредуваа со Франц Бекенбауер и Јохан Кроиф. Светски имиња, меѓу кои Виктор Фернандес, Франческо Тоти, Диего Марадона и Пеле, во различни прилики изјавија дека Меси е еден од најдобрите светски фудбалери на денешницата.

Потоа, Меси беше надвор од игра 6 недели поради повреда на левата нога, за време на мечот против Селтик во Лигата на шампиони. Тоа беше четврти пат во текот на три сезони да се здобие со ваква повреда.
[уреди] Сезона 2008/2009
Меси на натпревар против Депортиво
Мајкл Керик (во позадина) гледа како Лионел Меси шутира во финалето на Лигата на шампионите 2009

Со заминувањето на Роналдињо од клубот, Меси го наследи неговиот дрес со број 10.[12] Во октомври 2008 година, за време на мечот против Шахтјор Донетск, Меси даде два голови во последните 7 минути, влегуваќи како замена за Тиери Анри, и од резултатот 0:1 го претвори во победа од 2:1 за Барселона.[13] Во следниот натпревар против Атлетико Мадрид се одигра пријателски натпревар каде што Меси играше против неговиот добар пријател Серџо Агуеро со резултат 6:1 за Барса. Меси одигра уште еден импресивен натпревар против Севиља. Во декември 2008 година, Меси го постигна вториот гол во мечот против Реал Мадрид кој заврши со резултат 2:0. Со 678 поени беше прогласен за втор играч на ФИФА за 2008 година. Својот прв хет-трик во 2009 година, Меси го постигна против Атлетико Мадрид. Вториот од двата голови во мечот против Расинг Сантандер беше 5000-от гол во Лигата за Барселона. Во 28то коло на Лигата, Меси го постигна својот 30-ти гол во сезоната, обезбедувајќи победа од 6:0 во мечот против Малага. Во април 2009 година, постигна два гола против Баерн Минхен во Лигата на Шампиони, постигнувајќи личен рекорд од 8 голови во натпреварот. Истиот месец, Меси го постигна својот 20-ти гол во сезоната во мечот против Хетафе, овозможувајќи ѝ на Барселона предност од 6 поени на врвот на табелата.Меѓународна кариера

Во јуни 2004 година, тој дебитираше за Аргентина, играјќи во младинскиот состав под 20 години во мечот против Парагвај. Во 2005 година, тој беше дел од тимот на нови талентирани играчи кои го освоија Младинскиот Светски Шампионат 2005, во Холандија. Таму, Меси ја освои наградата за најдобар играч на турнирот, а беше и најдобар стрелец. На 4 август 2005 година, Жозе Пекерман го повика Меси во сениорскиот национален тим на Аргентина. Своето деби тој го направи на свои 18 години и 54 денови, на 17 август во мечот против Унгарија, но не беше деби кое требаше да се запамети. Тој влезе во игра во 63-та минута, но поради ударот со лакт на противничкиот одбрамбен играч, Вилмос Вансчак (кој го повлече Меси за дресот), судијата Маркус Мерк го испрати надвор од теренот по само 40 секунди. Одлуката била спорна. Дури и Марадона тврдел дека одлуката била претенденциозна. Првиот меѓународен настап на Меси бил на 3 септември во квалификациите за Светското Првенство каде што Аргентина доживеала пораз од Парагвај, со 1:0, на гостински терен. Пред натпреварот, тој изјави: Ова е правото деби. Првото траеше многу кратко. На 28 март 2009 година, во натпреварот од квалификациите за Светското Првенство против Венецуела, Лионел Меси за прв пат го носеше толку многу посакуваниот аргентински сениорски национален дрес со број 10. Ова беше првиот официјален натпревар за Диего Марадона како селектор на Аргентина. Аргентина победи во натпреварот со 4:0, а Лионел Меси ја отвори серијата на голови.
Главна статија: Светско првенство во фудбал 2006.

Повредата што го оддалечи од терените за 2 месеци, на крајот од сезоната 2005/2006 година, го доведе во прашање неговото присуство на Светското Првенство. И покрај тоа, Меси беше повикан во тимот на Аргентина за турнирот на 15 мај 2006 година. Тој, исто така, играше 15 минути во прошталниот натпревар против националниот тим на Аргентина под 20 години и од 64-та минута настапи на пријателскиот натпревар против Ангола. Тој од клупата ја проследи победата на првиот натпревар на Аргентина одигран против Брегот на Слоновата Коска. Во следниот меч против Србија, Меси стана најмладиот играч во репрезентацијата на Аргентина на Светското Првенство кога влезе како замена на Макси Родригес во 47-та минута. Тој му асистираше на Хернан Креспо да постигне гол во првата минута откако влезе во играта, а го постигна и последниот гол во победата од 6:0, со што беше прогласен за најдобар стрелец и шести по ред најмлад стрелец во истотијата на Светското Првенство. Во следниот натпревар против Мексико, Меси влезе како замена во 84-та минута, при резултат 1:1. Тој постигна гол, но беше досуден офсајд. Тренерот, Хозе Пекерман, надвор од очекувањата го остави Меси на клупата за време на четврт-финалниот натпревар против Германија. Аргентина изгуби 4:2 на пенали, а Меси, видно возбуден во текот на играта, одби да зборува со репортерите после натпреварот.

Олимписки игри 2008

Како играч на Барселона, му беше дозволено да настапува за својата земја на Олимписките игри во 2008 година во Пекинг, под услов да одигра во неколку пријателски меѓународни натпревари. Во натпреварот против Брегот на Слоновата коска го постигна првиот гол во резултатот од 2:1 за Аргентина. Во натпреварот против Холандија го постигна првиот гол, а асистираше при вториот за победа од 2:1. Тој одлично одигра во мечот против ривалот Бразил во кој Аргентина постигна победа од 3:1, пласирајќи се во финалето. Во мечот за златен медал против Нигерија (1:0), Меси му асистираше на Анхел Ди Марија за постигнување на единствениот гол.

Friday, July 9, 2010

Зинедин Зидан


Зинедин Јазид Зидан (роден 23 јуни 1972, во Марсеј, Франција),популарно наречен Зизу е поранешен француски фудбалер по потекло од Алжир.Зидан настапува и за националниот француски тим и за 4 европски клубови,последно како играч на Реал Мадрид.

Во 1998 во финалето на Светското првенство, Зидан привлекува меѓународно внимание со два голови постигнати против Бразил што и донесе прва победа на Франција на СП. Тој придонесе за победите на Франција на ЕУРО 2000,во Лигата на шампионите и во домашните натпревари во Италија и Шпанија.

Зидан беше избран за играч на годината од ФИФА рекордни 3 пати (1998,2000,2003) и беше именуван за европски фудбалер на годината во 1998. Светкиот рекорден хонорар од 66 милиони евра за неговиот трансфер во Реал Мадрид во 2001 останува највисок до денешен ден.Во 2004 тој беше номиниран од УЕФА за најдобар европски фудбалер во последните 50 години,и беше вклучен во 100-те најдобри фудбалери според ФИФА,а Пеле го стави во листата на 125 најдобри играчи на сите времиња.На СП 2006 беше именуван како најистакнат играч на турнирот,и беше награден со Златната топка.

Како што најави на 25 април 2006,Зидан се пензионира од фудбалот после СП 2006,во финалето на 9 јули 2006.Рана кариера, Кан и Бордо (1988-1996)

Зидан започна со фудбалот во раните години кога му се придружи на јуниоркиот тим на УС Ст.Хенри,неговиот локален клуб во Ла Кастелон областа во Марсеј.На препорака од тренерот,тој потпиша за Септемес Спортс Олимпик. На 14 години Зидан го напушти Септемес и учествува во првата година на јуниорска селекција за лигачкиот шампионат,каде што Жан Варауд како скаут од Кан го забележува.Зидан заминува во Кан на шест недели,за подоцна да остане цели 4 години играјќи со професионалци.Подоцна Зидан поминува 4 години во Бордо,водејќи ги до победа во Интертото купот во 1995 и финале во УЕФА купот во сезоната 1995/1996.Во Бордо тој ги запознава Биксент Лизаразу и Кристоф Дугари со кои комбинира на средината од теренот,тоа подоцна стана одлика на Бордо и Француската репрезентација во 1998.Во 1996 тој беше преместен во Јувентус за 3 милиони фунти.

Торино и Мадрид (1996-2006)

Во Јувентус Зидан беше еден од најдобрите играчи на Марчело Липи,заедно со Диде Дешамп,Алесандро Дел Пиеро и Едгард Давидс.Неговиот тим освои две титули во Италјанската Серија А,и стигна до две последователни финалиња во Лигата на шампионите во 1997 и 1998 губејќи ги двете од Реал Мадрид.

Во 2001 Зидан беше преместен во Реал Мадрид со 4 годишен договор,со хонорар од 66 милиони евра,највисок во фудбалската историја.Негови соиграчи во Реал Мадрид беа Раул Гонзалес,Луис Фиго,Роналдо,Роберто Карлос а подоцна и Дејвид Бекам.Тој постигна спектакуларен победнички гол во победата од 2-1 против германскиот клуб Баер Леверкузен во финалето на Лигата на шампиони 2001/2002 на Хампден Парк во Глазгов.

На 7 мај 2006 ја играше неговиот последен натпревар на домашен терен за Реал Мадрид.Неговите соиграчи носеа специјални дресови на кои пишуваше Зидан 2001 – 2006 долу под клубското лого.Навивачите на Реал Мадрид му дадоа топла поддржка и продолжија со поздравување во текот на целиот меч. Противничкиот тим беше Виљареал и резултатот на крајот беше нерешено 3-3. Тој го постигна вториот гол за Реал Мадрид.После натпреварот Зидан си го замени дресот со Рикелме,аргентинскиот среден играч.Зидан беше испратен со овации од гледачите и солзи во неговите очи.
[уреди] Интернационална кариера

Зидан има двојно државјанство,француско и алжирско.Затоа има играно и за Алжир.Сепак алжирскиот тренер Абделхамид Кермали не му даде шанса во тимот со обвинение дека овој млад играч е премногу спор.

Тој го изигра првиот натпревар за францускиот национален тим на 17 август 1994,како замена во 63 минута на пријателскиот натпревар против Република Чешка.Франција губеше со резултат 0-2,а потоа влезе Зидан и изедначи на 2-2 со 2 негови голови.

Во тоа време селекторот Еме Жаке планираше се да се врти околу ѕвездата на Манчестер Јунајтед,Ерик Кантона,но Кантона доби суспензија од една година во јануари 1995.Тогаш Жаке поинаку го постави тимот,поставувајќи го Зидан како плејмејкер.И покрај критиките на навивачите за изборот на играчи,Франција стигна до полуфиналето на Еуро 96,каде изгуби 5-6 на пенали од Чешка.

1998 Светско првенство

Зидан беше член на францускиот национален тим кој го освои СП 1998 во Франција.Во текот на вториот меч од групата против Саудиска Арабија тој доби црвен картон,и доби суспензија од два меча за удирање на арабискиот капитен Фуад Амин.Изјавите на луѓе блиски на Зидан тврдеа дека Амин го провоцирал вербално.После погодокот од пенал,во пенал рулетот од четврт финалето против Италија,тој ги постигна едниствените два голови од игра,во победата од 3-0 против Бразил во финалето на СП 1998.

2000 Европско првенство

На Еуро 2000,Зидан му помогна на неговиот тим да стигне до финалето со инспиративна игра и важни голови.Тој постигна гол од слободен удар во четврт финалето против Шпанија и златен гол од пенал во полу-финалето против Португалија.Франција го освои првенството победувајќи ја Италија во финалето.Со тоа Франција стана единствената репрезентација во последните 34 години која ги поседуваше и светската и европската репрезентативна титула. Неговата репрезентација беше рангирана како прва во светот од ФИФА.

Повреди,повлекување и враќање

Во 2004 Зидан има повреда на бутот,што го спречува да игра за Франција на СП 2002 во првите два меча од групата.Тој се врати од повредата во третиот меч,но неможеше да игра на посакуваното ниво.Франција беше елиминирана уште во групата без да постигне гол,и обидот за одбрана на светската круна беше неуспешен.

На Еуро 2004,Зидан и неговата репрезентација започнаа офанзивно,тој постигна гол од слободен удар и реализираше пенал против Англија во натпреварите од групата.На 12 август 2004,кога Франција беше разочарана од поразот во четврт-финалето од Грција,Зидан се откажа од настапите за репрезентацијата.

Сепак,кога Франција се соочи со проблеми за квалификување за СП 2006,Зидан објави на 3 август 2005 дека ќе се врати и повторно ќе игра за Франција,со што беше поставен за капитен на репрезентацијата.Неговиот камбек се случи во победата од 3-0 во квалификациите за СП 2006 против Фарските Острови на 3 септември 2005,и Франција беше на добар пат да биде прва во нејзината квалификациска група.

На 25 април 2006,по сезоната исполнета со повреди во Реал Мадрид,Зидан објави дека ќе се пензионира од професионалниот фудбал после СП 2006 во Германија.

На 27 мај 2006,Зидан го одигра својот 100-ти натпревар за Франција во победата од 1-0 над Мексико на Стат Де Франс во Сен Дени,предградието на Париз.Тоа беше неговиот последен натпревар на овој стадион,со тоа им се приклучи на Марсел Десаи,Дидие Дешам и Лилијан Турам како четврт играч кој има 100 натпревари за националниот тим.Тој беше заменет во почетокот на второто полувреме.

2006 Светско првенсто

Млада француска девојка го славеше „Зизу“ во последните минути од вториот натпревар на Франција на СП 2006 против Јужна Кореа,каде што Зидан доби жолт картон за фаул,кој што му беше негов втор жолт картон на турнирот. Како резултат на тоа тој беше суспензиран во третиот и одлучувачки натпревар во групата.Франција и покрај тоа го победи Того со 2-0,овозможувајќи му на Зидан да игра во нокаут фазата,каде што тој ќе дава голови или асистира во секој нареден меч.Тој се враќа на теренот во шеснаесет-финалето против Шпанија.Зидан му асистираше на Патрик Виера за вториот гол со прекрасен центаршут во пеналтикот.Во надополнувањето од натпреварот,Зидан го постигна последниот гол на натпреварот за победа од 3-1.

Победата ја испрати Франција на четврт-финален дуел против шампионите Бразил,во репризата од финалето од СП 1998.Зидан му додаде топка при слободен удар на Тери Анри,за победа од 1-0 против Кариоките.И покрај резултатот,Франција го надигра Бразил во овој натпревар,дозволувајќи му само еден шут на голот.Во меѓувреме Зидан креираше бројни шанси,со неговите дриблинзи ги поминуваше одбрамбените играчи,покажувајќи некој од неговите препознатливи финти.Тој беше избран за играч на натпреварот од ФИФА.Во полу-финалето против Португалија,четири дена подоцна,Зидан реализираше пенал против Рикардо како едниствен гол на мечот,што ја доведе Франција до финале против Италија.

На 9 Јули,Зидан го играше неговото второ финале на СП,во неговиот последен меч за Фанција,и реализираше пенал во седмата минута од мечот.Тој постана еден од четворицата фудбалери кој успеале да погодат во две различни финалиња на СП,делејќи ја оваа чест со Пеле,Пол Брајтнер и Вава.Овој гол истотака го стави во листата на најдобри стрелци во финалињата на СП,со три голови,израмнувајќи се со Вава,Џеф Харст и Пеле.Тој беше исклучен во 110 минута и не учествуваше во изведувањето на пеналите,во коешто победи Италија со 5-3.И покрај контраверзностите во финалето,Зидан беше награден со Златна топка како најдобар играч во на СП 2006 во Германија.

Соочувањето со Марко Матераци

Зинедин Зидан го удри со глава Марко Матераци во 110 минута од финалето на СП 2006 во мечот против Италија.Поради тоа Зидан беше исклучен заради овој прекршок без топка.Двајцата играчи си разменија зборови пред Зидан да се оддалечи од Матераци.Матераци потоа нешто му дофрла на Зидан,при што тој се врти и го удира со глава во градите ,соборувајќи го на теренот.Иако играта беше прекината судијата Хорацио Елизондо не ја виде кавгата.Врз основа на официјалната снимка на натпреварот,четвртиот судија Луис Медина Кантаљехо го информира Елизондо за инцидентот преку неговите слушалки.После консултациите со помошните судии,Елизондо му покажа црвен картон на Зидан и го исклучи од игра.

Провокации

Од кога видео снимката покажа дека Матераци го провоцирал Зидан,весниците со помош на читачи од усни заклучиле што Матераци му рекол на Зидан,објавувајќи најразлични верзии за навредите упатени на адреса на Зидан. Во неговата прва изјава после финалето на СП,француската фудбалска ѕвезда само кратко објасни што го испровоцирало да реагира така фуриозно и да го удри Матераци со глава кој му упатил навреди за неговата мајка и сестра. Матераци ги признава навредите кон Зидан,но вели дека однесувањето на Зидан било многу арогантно.Зидан подоцна изјавува дека Матераци сериозно ги навредил неговата мајка и сестра,и подобро ќе било да го плукнел во лице отколку да му го рече тоа.Тој исто така им се извини на гледачите посебно на децата и педагозите,но рече дека не жали за неговата постапка затоа што почувствувал дека со тоа би му опростил на Матераци за неговата постапка. Два месеци подоцна продолжувајќи да се брани дека неговите коментари биле незначајни Матераци одбива да му се извини на Зидан,но ја изразува својата желба за помирување.Тој истотака ја кажува неговата верзија на настанот,тврдејќи дека откако го зграбил дресот на Зидан,тој саркастично му го понудил да си го земе за него,но Матераци на тоа реплицирал дека преферира да ја земе неговата сестра.

Реакции

По финалето претседателот Жак Ширак го прогласи Зидан за национален херој и го нарече човек со срце и увереност.Ширак подоцна изјави дека неговиот напад е неприфатлив,но го разбира тоа затоа што бил испровоциран.Претседателот на Алжир ја изрази неговата солидарност кон Зидан,со што му праќа писмо за поддржка.Францускиот весни Ла Фигаро ударот со глава го декларира како одбивен и неприфатлив.Главниот уредник на францускиот дневен спортски весник Л Екип ја спореди големината на Зидан со Мухамед Али,но додаде дека Али,Џеси Овенс и Пеле никогаш не ги прекршиле најосновните правила на спортот,кои што тој ги прекршил.Весникот прашува како Зидан ќе го објасни нападот на милионите деца ширум светот,но сепак се извинува наредниот ден.Овој инциденет беше интензивно прикажуван на Интернет.

Истрагата на ФИФА

ФИФА започна дисциплинарна процедура за да го истражи инцидентот.ФИФА исто така ја потврди легитимноста на одлуката на главниот судија Хорацио Елизондо,да го исклучи од игра Зидан,одбивајќи ги сите жалби.Врз основа на истрагата,ФИФА го казни Матераци со неиграње на два меча и казна од 5000 швајцарски франци,додека Зидан доби казна од 3 натпревари неиграње и парична казна од 7500 швајцарски франци.
[уреди] Награди

* УЕФА клубски фудбалски награди – Најдобар среден играч 1997-1998
* Светски фудбалски играч на годината – 1998
* ФИФА светски играч на годината – 1998,2000,2003
* Европски фудбалер на годината – 1998
* УЕФА Лига на шампиони МВП – 2001-2002
* УЕФА Најдобар европски играч во последните 50 години – 2004
* ФИФА СП Златна топка – 2006

Со Франција


* ФИФА Светско првенство

*
o Победник – 1998
o Финалист – 2006
o Учества – 1998,2002,2006

* УЕФА Европско првенство

*
o Победник – 2000
o Учества – 1996,2000,2004


Со Бордо

* УЕФА куп финалист 1995/1996


Со Јувентус

* Италија Серија А титули – 1996/1997, 1997/1998
* Европски супер куп – 1996
* Интернационален куп – 1996
* Италијански супер куп – 1997
* УЕФА Лига на шампиони – 1996/1997,1997/1998

Со Реал Мадрид

* Шпански супер куп – 2001,2003
* УЕФА Лига на шампиони - 2001/2002
* Интернацинален куп – 2002
* Шпанска лига – 2002/2003
* Европски супер куп – 2002

Лични награди

* Витез на Легијата на честа од 1998
* Носител на олимпискиот оган на ЛОИ 2004 во Атина
* Принц на Астуриските награди номиниран во спортска категорија во 2006

[уреди] Приватен живот

Зидан е роден во Марсеј, Франција во семејство на Кабалски емигранти како најмало од петте деца,израснува во Ла Кастелон,во куќа која е дел од проектот на владата за солидарност,во северното предградие.Неговите родители Исмаил и Малика по потекло се од селото Агменон,во Кабалската област во северен Алжир.Се смета себеси за муслиман кој не ја практикува премногу верата во својот живот.Во 1993 се жени со Вероника Зидан (моминско Лентиско),поранешна француска танчерка и модел со шпански корени,чии родители живеат во Родез,Авирон,Франција.Тие имаат 4 синови,Ензо (11 години),Лука (8),Тео (4),и Елаиз роден на 26 декември 2005.

UEFA CUPМеталург по вчерасното реми на градскиот стадион "ФИЛИП ВТОРИ" МАКЕОДНСКИ ИСПАДНА ВО ПРВОТО КОЛО ОД КВАЛИФИКАЦИСКИОТ ЦИКЛУС ЗА КУПОТ НА УЕФА. МЕТАЛУРГ ВО АЗЕРБЕЏАН забележа пораз од 4-1 и вчерасното реми не беше доволно а сепак Работницки стигна многу лесно во втората рунда од како по вцерасниот дуел на гостински терен забележа победа од 6-0 и со вкупни 11-0 влезе во втората рунда од квалификациите.

Thursday, July 8, 2010

Кирил Лазаров


Кирил Лазаров (Велес 10. мај 1980) је македонски рукометаш, капитен репрезентације Македоније, који тренутно игра у РК Кроација осигурање Загреб. Игра на позицији десног бека.
На Светском првенству 2009. у Загребу је 29. јануара постао најбољи стрелац са 92 подтигнута поготка. Тим резултатом је поставио нови рекорд светских првантава, надмашивши рекорд Јужнокорејца Кјунг-Шин Јуна који је на Светском првенству 1995. на Исланду поставио рекорд са 86 погодака.

Роналдињо


Роналдо де Асис Мореира (рођен 21. март, 1980 у Порто Алегреу, Бразил), познатији као Роналдињо или Роналдињо Гаучо, је бразилски фудбалер који тренутно игра за италијански ФК Милан и за фудбалску репрезентацију Бразила.
Играо је за ФК Пари Сен Жермен и ФК Барселону, са којом је освојио прву титулу Лиге шампиона (2006). Добио је шпанско држављанство јануара 2007.
Роналдо де Асис Мореира је рођен у Рио Грандеу до Сул, главном граду Порто Алегре. Његова мајка, Мигуелина, је бивша продавачица, по струци медицинска сестра.
Његов отац, Жоао, је био радник бродоградилишта и фудбалер у локалном клубу Еспорте клуб Крузеиро (не треба помешати са ФК Крузеиро), и претрпео је фаталан срчани напад када је Роналдо имао осам година. Након што је Роналдов старији брат Роберто потписао уговор са Гремио, породица се преселила у нову кућу у богатијем крају Порто Алегреа, коју је Роберто добио од Гремија да би остао у клубу. Робертову каријеру окончала је повреда.
Роналдова је фудбалска вештина почела цветати у раној доби, а надимак Роналдињо је добио јер је често био најмлађи и најмањи играч у клубу младих утакмице. Он је развио интерес за мали фудбал и фудбал на плажи, који се касније проширио на фудбал, а први сусрет са медијима имао је као тринаестогодишњак, када је погодио свих 23 голова за победу 23-0 против локалног тима. Роналдињо је идентификован као велика будућа звезда на светском првенству у фудбалу за играче до 17 година 1997. годинеу Египту, у којем је постигао два гола, оба из једанаестерца.
Данас је Роберто Роналдињов менаџер, док његова сестра, Деиси, ради као његов представник за медије. Роналдињо је постао отац по први пут 25. фебруара 2005, са бразилском плесачицом Јанаином Мендес. Њихов син назван је Жоао по Роналдињовом оцу.
Роналдињо је каријеру почео у омладинском тиму Гремија под тренером Челсо Ротом. Деби у међународним утакмицама је имао 1998. на Копа Либертадорес. ФК Арсенал је 2001. изразио интерес за потписивање уговора са Роналдињом, али је уговор пропао јер Роналдињо није имао довољно међународних утакмица за добијање радне дозволе. Роналдињо је напослетку потписао петогодишњи уговор са Пари Сен Жерменом.
Током сезоне 2001/02, ПСЖ менаџер Луис Фернандез тврдио је да је Роналдињо био више фокусиран на париски ноћни живот него фудбал, и жалио се да се Роналдињови одмори у Бразилу никада не завршавају у заказано време. Мање од две године од потписивања уговора са ПСЖ-ом, 2003, Роналдињо јасно саопштава да жели да напусти клуб који није успео да се квалификује за европска такмичења.

Кристијано Роналдо


Кристијано Роналдо дос Сантос Авеиро (порт. Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro; рођен 5. фебруара 1985. у Фуншалу), познатији као Кристијано Роналдо је португалски фудбалер, који тренутно игра за Реал Мадрид у Шпанији.
Рођен је на португалском острву Мадеира. Одрастао је са мајком Маријом Долорес дос Сантос Авеиро (порт. Maria Dolores dos Santos Aveiro), оцем Жозеом Динисом Авеиром (порт. José Dinis Aveiro, 1954–2005), који је умро док је Роналдо имао меч против Русије са репрезентацијом Португала, старијим братом Хугом(1975) и две сестре, Елмом и Лилианом Катиом. Његово име, Роналдо, јако је ретко у Португалу, а добио га је по америчком председнику Роналду Регану, који је имаче био и омиљени глумац Роналдовог оца.
Почео је да игра фудбал већ са три године, а када је са шест година кренуо у школу његова страст према спорту била је очигледна. Када је био дечак, омиљени тим му је био Бенфика иако је касније играо за ривалски клуб Спортинг. Као осмогодишњак је играо у аматерском клубу Андориња (порт. Andorinha), где је његов отац био тренер. Када је имао само десет година његова репутација у Португалу је расла. И Маритимо (порт. C.S. Marítimo) и Национал (порт. C.D. Nacional), два највећа тима на Мадеири, били су заинтересовани за њега. Већи тим, Маритимо, пропустио је најзначајнији састанак и Роналдо је отишао у Национал. Када је са Националом освојио титулу, Роналдо је отишао на три дана пробе у Спортинг (порт. Sporting), за који је и касније потписао.
26. јуна 2009. Реал Мадрид је потврдио да ће се Роналдо придружити клубу 1. јула 2009, након прихватања услова и потписивања шестогодишњег уговора.[2] Верује се да је његов уговор вредан 13 милиона евра по сезони.[3] Представљен је штампи 6. јула[4], где му је уручен дрес са бројем 9.[5] Дрес му је представљен од стране Алфреда ди Стефана.[6] Дочекан је на стадиону Сантијаго Бернабеу од стране 80 000 навијача, надмашивши рекорд Дијега Марадоне од 75 000 навијача, када је представљен након трансфера из Барселоне у Наполи 1984.[7]

Кака


Рикардо Изексон дос Сантос Леите, познат под именом Кака, (рођен 22. април, 1982. у Бразилији) је бразилски фудбалер, који тренутно игра за шпански фудбалски клуб Реал Мадрид.
Фудбалски каријеру је почео у ФК Сао Паулу, затим је 2003. године прешао у ФК Милан где је играо до 2009. године када прелази у ФК Реал Мадрид. [1] Репрезентативац Бразила је од 2002. године. Сматра се једним од најбољих бразилских фудбалера данас.
2007. година била је за њега најуспешнија до сада. Осим што је са Миланом освојио "УЕФА" куп, добио је три награде за своју игру - Златну копачку и Златну лопту, а 17. децембра 2007. у Цириху га је ФИФА прогласила најбољим фудбалером света у 2007. години. Друго место припало је Аргентинцу Лајонелу Месију, а треће Кристијану Роналду из Португала.
Кака је почео да тренира фудбал у Сао Паулу са 8 година. За први тим је дебитовао јанура 2001. године. Лета 2003. године прелази у италијански Милан уз обештећење од 8,5 милиона евра. Одмах се изборио за место у стартној постави. Дебитовао је у утакмици првенства против Анконе (2-0). Те сезоне је постигао 10 голова у 30 наступа, а Милан је освојио титулу и Суперкуп Европе.
У сезони 2004/05. постигао је 7 голова на 36 утакмица у орвенству које је Милам завршио као други. У Лиги шампиона те сезоне, Милан је поражен од Ливерпула након једанестераца, а Кака је и поред тога проглашен за најбољег везног играча турнира. У сезони 2005/06. постигао је свој први хет трик у дресу Милана. Било је то 9.априла 2006. против Кјева. Три гола на једном мечу лиге шампиона је постигао против белгијског Андерлехта, у победи његове екипе од 4-1.
Након одласка Андреја Шевченка у Челси, Кака је поче да има знатно офанзивнију улогу у тиму. У сезони 2005/06. био је најбољи стрелац Лиге шампиона са 10 голова. Његови гол против Селтик (1-0) у четвртфиналу и три у реванш мечу полуфинала против Манчестер јунајтеда су били од изузетног значаја за касније освајање Лиге шампиона. У финалу, 23. маја 2007. Милан је победио Ливерпул са 2-0. Након прекршаја над Каком, Милан је голом Филипа Инзагија повео. Стрелац другог гола је поново био Инзаги, а Кака је био асистент. Те сезоне Кака је проглашен најбољим нападачем Лиге шампиона и играчем године у избору УЕФЕ.
Свој двестоти меч у дрес Милана је одиграо 30. септембра 2007. против Катаније (1-1). Златну лопту је освојио 2. децембра 2007. са 444 гласа, што је било далеко више од другопласираног Кристијана Роналда. Нови уговор са Миланом је потписао 29. фебруара 2008. према којем је у клубу требао да остане до 2013.
Током зимског прелазног рока 2008/09. појавиле су се гласине да је Манчестер сити за Каку понудио преко 100 милиона фунти. Милан је наводно пристао на ту понуду али Кака није желео да напусти клуб.
Тек изабрани председник Реал Мадрида, Флорентино Перез је 3. јуна 2009. понудио негде око 70 милиона евра Милану за Каку. Подпредседник Милана, Адријано Галијани је већ сутрадан потврдио да је његов клуб принуђен да прода Каку због финансијских потешкоћа. Уговор са новим тимом Кака је потписао 8. јуна, којим се обавезао да ће у Реалу остати до 2016.
Незванични деби је имао у пријатељској утакмици против Торонта, док је први погодак постигао из једанестерца против Борусије Дортмунд (5-0), такође на пријатељском мечу.